top of page
  • Yazarın fotoğrafıYakaza Psikoloji

Çocuk ve Ergenlerde Okul Seçimi

Güncelleme tarihi: 7 Oca 2020

Çocukların gelişim sürecinde, ailelerinden sonraki en büyük rol eğitim aldığı okula aittir. Çünkü çocuklar günün büyük bir kısmını okulda geçirirler. Ailelerin okul seçimi döneminde özenli davranması gerekir. Çocuk ve ergenlerde okul seçimi yaparken, çocuğun yapısal ve gelişim özellikleri, zekası, dinleme becerileri gibi özellikler değerlendirilmeli ve uygun okulların da listesi hazırlanmalıdır.


Eğitim Sistemi

Bir okulu değerlendirirken önce eğitim sistemine bakılır. Eğitim sistemi, öğretmen ve okulun öğrenci profili çocuğun ergenliğe geçiş aşamasında önem arz eder.  Öğretmen profili de bu sistemin içindeki yerini alır. Günümüzde sosyal medya ailelere okul seçiminde yardımcı olan en belirgin faktörlerden biridir. Okula çocuklarını gönderen pek çok anne baba memnun kalmadıkları takdirde, o okulun sosyal ağlarında şikâyetlerini paylaşmaktan geri durmazlar. Okulları araştırırken, çevrenin de etkisi göz ardı edilemez. Genellikle yakınlarından duydukları tavsiyeleri dikkate alırlar. Seçtikleri okulun eğitim sistemi ve öğretmenlerinin son derece iyi olduğu bilgisine eriştikten sonra çocuklarını kayıt ettirirler. Eğitim sistemi içerisinde akademik başarı ve gelişim üzerinde durulması, her okulda ve öğretmende farklılık gösterir. Öğrenme hızı yüksek, kurallara ve düzenlere uymakta adaptasyon sıkıntısı yaşamayan çocukların akademik başarıyı önde tutan bir okulda eğitim görmesi daha uygun olabilir. Fakat yaşıtlarına göre, daha zor öğrenen ve dinlemekte zorlanan çocukların akademik beklentisi yüksek okullarda eğitim almaya zorlanmaması gerekir. Bu nedenle aileler çocuklarının öğrenme süreçlerini ve okul ile beklentilerini düşünürken, mutlaka onların okul öncesi öğretmenlerinden destek almalıdır. Eğitimin yanında, okulda yapılan sosyal aktiviteler ve bu aktiviteleri idarecilerin ne derece desteklediği de önem arz eder. Çünkü aktiviteler sayesinde, çocuğun sosyal becerileri gelişir.


Okul Değişikliği Gerekebilir!

Çocuk ve ergenlerde okul seçimi yaparken, aileler okul değişikliği ihtimalini de göz önünde bulundurmalıdır. Çünkü, çocuk gittiği okulda iyi bir arkadaş çevresi edinemez ve eğitim açısından da o okulun faydasını göremezse, anne babalar okul değişikliğini en iyi çözüm olarak görür. Özellikle ergenlik dönemlerinde okul yöneticileri ipleri iyi bir şekilde ele almazsa, çocuklar üzerinde yaftalanma ya da etiketlenme gibi sorunlar meydana gelebilir. Bu nedenle çocuk ve ergenlerde okul seçimi süreci içerisinde aileler, öğretmen ve idareci profili, öğrenci profili gibi kriterleri de dikkatle araştırmalıdır.

73 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page